TexelNU achtergrond

"Van mij mag het tot eind oktober 20 graden zijn"

"Van mij mag het tot eind oktober 20 graden zijn"


Na het plukken van de druiven begint hij meteen met de productie van diverse wijnen. Die verrassend goed smaken, zo vinden kenners. Hoe kan een druif in het Texelse klimaat overleven en zelfs een lekkere wijn opleveren?

Het weer is hier nogal tegendraads, vertelt Jan-Jaap. Op Texel schijnt de zon wel vaak, maar door de ligging aan zee is de gemiddelde temperatuur lager. Ik kies daarom voor vroege druifsoorten. Die kunnen met minder zonnewarmte toch goed afrijpen en eerder worden geoogst. De ranken op wijngaard De Kroon van Texel (zijweg 11 vanaf de boot) staan beschut. Het naburige dennenbos beschermt ze tegen de westenwind. Het is de kunst te zorgen dat de druiven weinig wind en veel zon vangen. Een beetje wind mag wel: zo zijn de druiven eerder droog na regen of dauw. De Texelse wijnmaker is het hele jaar bezig dit proces te optimaliseren. Voortdurend is hij bezig met het wegknippen van overtollige bladeren, scheuten en bessen. Zo hou ik minder trossen over, maar is de concentratie natuurlijke suikers hoger. Ik ga voor kwaliteit. Als je per plant teveel trossen hebt, verwatert de smaak.
Jan-Jaap teelt vijf hoofdsoorten met elk meer dan duizend wijnstokken. Zo kan hij verschillende wijnen maken: wit, rose en rood. Fruitig en karaktervol. Met succes, want vorig jaar sleepte hij er twee prijzen mee in de wacht. Nieuw is ditmaal een mousserende wijn, een soort champagne. De groei is dit jaar goed geweest: volle trossen, de bessen niet te groot of te klein. Toch durft hij nog geen verwachting uit te spreken. Alles hangt af van de bloei. In de nazomer wordt de smaak gevormd. Van mij mag het tot eind oktober 20 graden zijn!
Wijn maken doet hij in de boet, de schuur bij de wijngaard. Binnen staan roestvrijstalen cilinders en tonnen, waarin het productieproces plaatsvindt. Een nauwkeurig werkje. Een foutje is zo gemaakt, aldus Jan-Jaap. Toch gaan de rondleidingen gewoon door. Tenslotte is het nu wijntijd!
Voor meer informatie over een rondleiding bel: 06 - 518 083 86.


Interview: HopText Frans Hopman